Zrób test diagnostyczny i dowiedz się dlaczego dziecko ma problem z czytaniem
To że coś jest z czytaniem nie tak – każdy słyszy. Dziecko ćwiczy, ale co chwilę zatrzymuje się, przestawia wyrazy, zmienia końcówki, czytanie jest niepłynne, poszarpane. Nauczyciele często w takiej sytuacji zalecają po prostu więcej czytania. To jednak najczęściej nie przynosi efektu, za to budzi frustrację i w dziecku, i w rodzicu. Nauczyciele rozkładają ręce. Mnóstwo dzieci z takimi problemami trafia do mnie na konsultację. A wtedy robimy sobie dokładną diagnozę problemu.
Sprawdź na czym dokładnie polega problem z czytaniem
Zazwyczaj problem wcale nie wynika z tego, że dziecko ćwiczy za mało, ale:
- uczy się czytania złą techniką
- ćwiczy czytanie na tekstach zbyt trudnych, co uniemożliwia wytrenowanie problematycznych obszarów, budzi frustrację i zniechęcenie do treningu
Osobom, które nie są specjalistami od nauki czytania, ciężko jest ocenić z czym konkretnie dziecko ma problem, dlaczego robi takie, a nie inne błędy i co trzeba zrobić, aby czytanie przebiegało sprawniej. Tymczasem sprawna nauka czytania przebiega etapami, wprowadzającymi kolejne trudności dopiero po opanowaniu wcześniejszych. Czasem wystarczy niedopracowanie jednego etapu i wprowadzenie zbyt wcześnie kolejnych materiałów, aby problemy zaczęły się nawarstwiać i nauka czytania utknęła w martwym punkcie.
Diagnoza problemów z czytaniem u specjalisty
Kiedy dziecko przychodzi do mnie na diagnozę stacjonarnie, zazwyczaj daję mu do przeczytania fragment tekstu i obserwuję jak sobie radzi z kolejnymi trudnościami. Czy składa wyrazy z sylab, czy głoskuje? Czy czyta w całości sylaby proste otwarte i zamknięte? Jak radzi sobie ze zbitkami spółgłoskowymi? Czy nie myli liter, nie zmienia ich kolejności? Doczytuje wyraz do końca, czy zgaduje? Jak radzi sobie z trudnymi, kilkuliterowymi sylabami? Czy kilkakrotne przeczytanie tego samego fragmentu skutkuje dobrym zapamiętaniem, czy mimo tego wyrazy za każdym razem są rozszyfrowywane od nowa? Na tej podstawie mogę ocenić z czym dziecko ma problem i od jakiego etapu powinno zacząć trening na kursie.
Diagnoza problemów z czytaniem w domu?
Ponieważ wiem, że dostęp do specjalistów w zakresie skutecznej nauki czytania (szczególnie problemów z czytaniem u starszych dzieci) jest mocno ograniczony, postanowiłam stworzyć test diagnostyczny, który każdy rodzic może zrobić ze swoim dzieckiem w domu. Test jest bardzo prosty, a z doświadczenia wiem, że również atrakcyjny dla dziecka. Po przeprowadzeniu testu wiesz dokładnie na jakim etapie nauki czytania jesteście i nad czym powinniście w tym momencie pracować, aby usprawnić czytanie.
Przebieg testu diagnostycznego
Test sprawdza szybkość czytania sylab o konkretnej budowie fonetycznej – od najprostszych (samogłosek) przez coraz trudniejsze (np. ma, mat, mta), aż do najbardziej złożonych (np. miach).
Podzielony jest na 3 etapy, zawierające coraz trudniejsze sylaby. Zaliczenie każdego z nich daje pewność, że dziecko poradzi sobie z tekstami o danej trudności fonetycznej. Do każdego etapu testu przyporządkowany jest konkretny etap kursu nauki czytania. Ilość punktów zebranych w teście powie Wam czy dany etap trzeba jeszcze trenować, czy można już pójść dalej.
Chcesz zrobić test diagnostyczny ze swoim dzieckiem?
Po wpisaniu danych w formularzu (na dole strony) na Twoją skrzynkę email zostanie wysłany link potwierdzający chęć otrzymania testu. Następnie dostaniesz wiadomość z linkiem do pobrania pliku pdf oraz szczegółowymi wskazówkami jak pracować z dzieckiem.
Do wykonania testu będzie potrzebny wydrukowany arkusz z tabelkami, stoper i coś do pisania. Test można robić po kawałku, np. jedną stronę/tabelkę dziennie. Jeśli jakiegoś etapu nie uda Wam się zaliczyć (dokładna punktacja znajduje się w instrukcji) oznacza to, że właśnie ten etap musicie teraz trenować.
Co mam zrobić po wykonaniu testu?
Gdy już będziecie mieć wyniki zajrzyj do zakładki Nauka czytania – tam znajdziesz materiały do pracy z dzieckiem.
Zaliczony Etap 2 oznacza, że możecie próbować czytać książki z serii Czytam sobie (poziom 1 lub 2). Zaliczenie Etapu 3 oznacza, że żadna książka Wam nie straszna 🙂
Jeśli test czytania wyodrębnionych sylab wypadł dobrze, a mimo tego czytanie książek idzie z oporem, prawdopodobnie potrzebujecie materiałów z kursu Nauka czytania: Mistrz, aby usprawnić widzenie sylab w wyrazach i czytanie najbardziej złożonych słów.