Pani od Czytania

Problemy z czytaniem sylabowym u dzieci?

Czytanie sylabowe – tego jeszcze nie wiesz!

Zacznijmy od przeglądu problemów, z którymi przychodzą do mnie rodzice.

„Wiem, że czytanie sylabowe jest dobre, ale moje dziecko NIE CHCE czytać sylabami.”

„Jak nauczyć dziecko czytać sylabami?”

„Zaczynaliśmy od książeczek do czytania sylabowego, ale Tosia i tak nie umie czytać sylabami.”

„Próbujemy czytać sylabami, ale mój syn woli składać literki.”

„Moja córka nie chce czytać sylabami, bo twierdzi, że tak czytają małe dzieci. Stara się czytać całymi wyrazami, ale często myli się lub coś przekręca.”

„Czytanie sylabowe już wypróbowaliśmy, ale nie sprawdziło się, szukamy czegoś innego.”

Ojojoj, wiele razy spotykałam rodziców, którzy naprawdę próbowali, ale coś się nie powiodło. Dalej stali w miejscu, dziecko dalej nie umie czytać… A przecież miało być tak pięknie!

O co więc chodzi z tym czytaniem sylabowym, skoro niby jest takie dobre, ale nie wychodzi…? Czy w związku z tym jednak wcale nie jest dobre? A może nawet… złe?

Nic z tych rzeczy! Czytanie sylabowe jest super 🙂 W języku polskim naprawdę najlepsze! Jeśli staraliście się, ale coś poszło nie tak, ten artykuł powinien rozwiać Wasze wątpliwości.

Jak pomóc dziecku czytać sylabami?

Istnieją tylko dwa problemy, które możemy napotkać przy czytaniu sylabowym. I na oba znam skuteczne rozwiązania 🙂

1. Dziecko składa wyrazy/sylaby z liter.

Dajemy dziecku szereg sylab (np. ma, mo, me, mi, mu…) a dziecko zamiast czytać całą sylabę składa „m, a = ma”, „m, o =mo”. Tak samo postępuje z wyrazami – po prostu składa po literce. I nawet coś rozumie, ale przecież miało czytać sylabami…

Wcale nie jest prawdą, że popełniliśmy błąd, bo nauczyliśmy dziecko liter, zamiast od razu całej sylaby. Dziecko ok. 3-4 roku życia widzi wyraźnie, że sylaba składa się z dwóch znaków i jest tego ciekawe, dopytuje o litery, w przedszkolu uczą liter, podczas pisania składamy wyrazy z liter… Naprawdę trudno jest te litery ukryć przed dzieckiem starszym, niż 3 latek, chyba, że występują u niego znaczne zaburzenia przetwarzania wzrokowego.

Sylaby składają się z liter i nie ma powodu, żeby to przed dzieckiem ukrywać. Umiejętność łączenia liter w sylaby (a później sylab w wyrazy) pojawia się stopniowo, w różnym wieku. Po rozpoczęciu nauki czytania niektóre dzieciaki łapią sylaby w tydzień inne w dwa miesiące. Jeśli chcesz poznać sposoby w jaki sposób przyspieszyć ten proces – zajrzyj tutaj.

2. Dziecko nie widzi sylab w wyrazach.

Łatwo nam powiedzieć – czytaj sylabami. Dorośli zazwyczaj dzielą na sylaby słowa, które już przeczytali (rozpoznali) całościowo, dzieci uczą się dzielić na sylaby usłyszane słowa, a to zupełnie inna umiejętność.

Kiedy dziecko widzi szereg znaków, który podobno jest jakimś wyrazem, nie rozpoznaje go w całości, widzi, że zaczyna się na „z”, to skąd ma wiedzieć gdzie kończy się pierwsza sylaba, a gdzie zaczyna kolejna?

W praktyce dziecko umie przeczytać wyodrębnione sylaby, ale nie widzi ich w wyrazach, więc nie umie czytać tekstów sylabami, niektóre słowa rozpoznaje w całości, dłuższe/trudniejsze składa z literek.

Niektóre dzieci czytając dużo słów z wyodrębnionymi sylabami (np. sylaby w dwóch kolorach, sylaby rozsunięte, oddzielone kreskami) intuicyjnie zaczyna je dostrzegać. Ale nie zawsze tak nie jest, nie zawsze idzie to szybko i sprawnie. Rodzice martwią się wtedy, że „czytanie sylabowe nie działa”. Na szczęście mamy na to sposób! Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko widzieć sylaby w wyrazach – skorzystaj z mojego kursu nauki czytania!

Potrzebujesz gotowych materiałów do nauki czytania?

Specjalnie dla rodziców rozpoczynających przygodę z nauką czytania przygotowałam coś specjalnego – wstępny etap kursu nauki czytania zupełnie ZA DARMO. Wystarczy, że zarejestrujesz się na platformie kursowej Pani od Czytania – jedyne wymagane dane to imię i adres email. Od razu po zalogowaniu otrzymasz dostęp do Etapu 0 kursu, w którym razem ze mną:

  • Wprowadzisz po kolei samogłoski i wyćwiczysz je z dzieckiem
  • Wprowadzisz pierwsze spółgłoski w sylabach i również je wyćwiczysz
  • Nauczycie się czytać pierwsze wyrazy i zdania
  • Nauczysz dziecko widzieć sylaby w wyrazach
  • Wyćwiczycie szybkie i automatyczne czytanie całych sylab
  • Wytrenujecie właściwe słyszenie głosek w sylabach
Jeśli więc nie wiesz od czego zacząć, nie chcesz się zastanawiać nad każdym kolejnym krokiem w nauce czytania, wypróbuj kurs za darmo. Znajdziesz w nim:
  • gotowe materiały do wydruku
  • filmy instruktażowe, które wprowadzą Was w ćwiczenia
  • dziennik pracy do monitorowania postępów
  • wsparcie dla rodzica w postaci krótkiego e-booka i filmu wprowadzającego

Dostęp do kursu otrzymujesz od razu, rejestrując się na platformie Pani od Czytania. W ramach okresu próbnego korzystasz z niego przez 30 dni. Później możesz kontynuować kurs wybierając jeden z płatnych pakietów. Jeśli nie chcesz kontynuować nie musisz nic robić – po 30 dniach bezpłatny dostęp wygasa.

Zarejestruj się klikając w poniższy przycisk!

Filmy sprawdzające czytanie na You Tube

Chcesz sprawdzić jak Twoje dziecko radzi sobie z automatycznym odczytywaniem sylab? Zajrzyj na mój kanał na You Tube! Znajdziesz tam filmy sprawdzające do każdego poziomu umiejętności z etapu 0. Na ekranie wyświetlają się samogłoski, sylaby lub wyrazy, a zadaniem dziecka jest odczytywać je w tempie wyświetlania. To pełna emocji zabawa, która motywuje do koncentracji i szybkości czytania 🙂 Zobacz poniższy film, a po więcej zapraszam na mój kanał 🙂

Jeśli dziecko nie nadąża z czytaniem sylab koniecznie zarejestruj się na mojej platformie, wydrukuj materiały i przez miesiąc wykonuj ćwiczenia zgodnie z instrukcjami. Już wkrótce zobaczysz postępy! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *